Nakliyat firmaları sigorta yapıyor mu

Sosyal sorumluluk çerçevesinde müşterilerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz bugünkü konumuz birçok yerde karşımıza çıkan sigortalı evden eve nakliyattır.

Gerçekten nakliyat firmaları sigorta yapıyor mu?

Yıllardır evden eve nakliyat dünyasının içinde yer almış bir firma olarak size şunu söyleyebiliriz; aslında evden eve nakliyat için düzenlenmiş özel bir sigorta poliçesi bulunmamaktadır. Ancak evden eve nakliyat esnasında  kullanılabilecek iki tür sigorta poliçesi bulunmaktadır. Bunlar Üçüncü Şahıslara Karşı düzenlenmiş Mali Mesuliyet Sigortası ve Emtia Nakliyat Sigortasıdır.
evden-eve-nakliyat-ve-sigorta
Mali Mesuliyet Sigortası Nedir ?

 

Bu sigorta tam anlamıyla nakliyat firmasını koruyan bir sigorta poliçesidir. Firmanın  taşıdığı ev eşyasına dışarıdan üçüncü şahıslardan gelebilecek zararlara karşı tazminat hakkı sağlamaktadır. Bu zararlar arasında yangın, kaza gibi nedenlerle oluşabilir. Mantıklı bir şekilde baktığımızda Mali Mesuliyet Sigortası nakliyat firmasını ve dolaylı olarak evden eve taşınan kişiyi, nakliye esnasında oluşabilecek zararları trafik kazası başta olmak üzere oluşacak üç şahıs zararlara karşı koruma sağlıyor. Bu sigorta poliçesi nakliyat firması adına düzenlenir. Tazminat hakkı söz konusu olunca tazminat nakliyat firmasına ödenir. Eşya sahibinin nakliyat firmasından tazminat talep etmesi için Hisaroğlu Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi yapmış olması gerekmektedir.

Mali mesuliyet sigortası evden eve nakliyatı esnasında nakliyat firması nedeniyle meydana gelen kırılma, çizilme, çökme gibi zararlara karşı tazminat hakkı sağlıyor mu? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır.

sigortalı-taşımacılık

Peki Emtia Nakliyat Sigortası Ne İşe Yarar?

 

Emtia Nakliyat Sigortası ile Mali Mesuliyet Sigortası arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Bu sigorta poliçesi de  evden eve nakliyat sırasında özellikle üçüncü şahıslardan gelebilecek zararlar olan trafik kazası vb. olası durumlar için ev eşyamıza gelebilecek zararlara karşı bize tazminat hakkı sağlamaktadır. Bu sigorta poliçesi de nakliyat firmasından kaynaklanan kırılma, çizilmelere ve çökmeye karşı tazminat hakkı sağlamıyor. Nedeni ise bütün eşyalarınız ikinci el olması. Sigorta acentasının eşyaların hepsini nakliyat öncesi durumunu sigorta eksperleri aracılığıyla bellirlemiş olması gerekiyor ki nakliyat aşamasında meydana gelen zararlar anlaşılabilsin. Bu da her nakliyattan önce sigorta eksperi çağırmak demektir. Bu işlemde çok maliyetli olduğundan sigorta şirketleri olsun nakliyat şirketleri olsun bu işlerden uzak duruyorlar.

Sonuç olarak sabahtan beridir anlatmak istediğimiz şudur; Evden eve nakliyat sigortası diye bir sigorta poliçesi mevcut değildir. Sigortalı evden eve nakliyat hikayelerine sakın kanmayın. Müşteriyi ikna etmek için söylenmiş bir sözdür.

 

Sizleri nakliyat esnasında gelebilecek zararlara karşı koruma sağlayan hukuki alanda Evden Eve Nakliyat Sözleşmesidir.  Firma olarak bize göre bu işin yegane sigortası profesyonel nakliyat işçisidir. Tecrübeli işçi çalıştıran nakliyat firmalarında kırılma, çizilme ve çökme gibi olaylar %80 görülmemektedir.