Bekar ve Öğrenci Eşyası Taşıma Süreci

Üniversite öğrenciliği deyince birçok kişinin aklına seyyar hayatlar geliyor. Oysa öğrenciler de diğer insanlar gibi zorda olsa normal bir ev hayatı sürdürüyorlar. Fakat öğrenciler arasında biraz sıkça ev taşıyanlar olsa da, nakliyat sektörüne hareketlilik getiren bu davranış şekli, artık bir öğrenci klasiği olarak literatüre de geçmiş bulunuyor.

Öğrenci eşyası taşınma konusu ile ilgili usta derecesi yapacak kadar deneyim kazanan eski öğrenciler bir yana, deneyimsiz olanların bir kılavuza ihtiyacı olduğunu düşünerek öğrenci eşyası nakliyat ve taşınma rehberi hazırladık.

Eşyanızı taşınmadan önce bütçenizi ayarlayın.
Üniversite öğrencisi demek, aslında biraz da zor şartlarda yaşamak demek. Bu sebeple öğrenci evi taşımaya karar verdiğinizde paranızı iyi saptamalısınız. Aldığınız kredi veya burslar, çalıştığınız part-time işler, ailenizden gelen harçlık toplamının ne kadarını ev nakliyesi ve taşınması için ayırabiliyorsunuz? Bunu daha önceden saptamazsanız zor durumda kalabilirsiniz.

Yeni adresinizdeki evden toplamda kaç öğrenci kalacaksınız?
İşte asıl bu soru, nakliyeden önce öğrencilerin aklına genellikle gelmiyor. Üç arkadaşınızla beraber çıkmaya karar verdiğiniz eve, aslında arkadaşınızın en yakın üç arkadaşının daha geliyor olduğunu öncelikle bilmelisiniz, ödediğiniz tüm ev nakliye ve taşınma masraflarını çöpe atarak hızlıca o evden ayrılmak zorunda kalabilirsiniz!

Bakmadan yeni evi kiralamayın!
Birçok blogda, veya sosyal medya alanında “ev arkadaşı” ilanına denk gelebilirsiniz. Bu ilanlardaki hoş fotoğraflar dikkatinizi de çekebilir. Ama gerçek o fotoğraflarda görünmediği gibiyse? Bu sebepten ötürü siz yine de gözünüzle görmeden sakın taşınmaya karar vermeyin!

Taşınacağınız yeni semti inceleyin!
Eğer farklı bir kentde üniversite kazandıysanız ve ilk defa ev tutacaksanız, çevreyi kesinlikle gezin. Yakınlarda alışveriş yapabileceğiniz yerler var mı, ev okula yakın mı, veya toplu taşıma imkanları tatmin edici mi? Bunlar gayet önemli detaylardır.

Peki ev eşyalarınızı nasıl bir yola taşıyacaksınız?
Yeni ev buldunuz, ev sahibinizle tanıştınız, paranızı ayarladınız . Peki, nakliye nasıl olacak? Gerçekten dostlarınızla halledebilecek misiniz? Yoksa ağır buzdolabı, çamaşır makinesi gibi eşyaları taşıma konusu ile ilgili, bir nakliye firmasından profesyonel destek alsanız daha mi iyi olur? Karar sizin arkadaşlar.